تبلیغات
نظامی,علمی - اف 18 سوپرهورنت 2
دوشنبه 24 بهمن 1390

اف 18 سوپرهورنت 2

   نوشته شده توسط: سیدمحمد امام جمعه    نوع مطلب :نیروی هوایی جهان ،

سامانه های آویونیك سوپر هورنت
قسمتهای آویونیك جنگنده سوپر هورنت تا 90 درصد با هورنت های C و D یكسان است. نمایشگرهای رنگی سوپر هورنت، لمسی هستند. نمایشگر بزرگ در وسط، یك رسانه چندكاره است؛ ضمن اینكه یك نمایشگر پیشرفته جهت نشان دادن میزان سوخت موجود نیز در كابین تعبیه شده است.
 
سوپر هورنت از سیستم دیجیتال كنترل «پرواز با سیم» چهاركاناله بهره می برد و به هنگام وارد آمدن برخی آسیبها به بدنه در میدان نبرد، وظیفه تصحیح پرواز را نیز انجام می دهد. نور درون كابین و همچنین نمایشگرها و سوئیچ های سوپر هورنت به نحوی طراحی شده اند كه خلبانان قادر می شوند از دوربین های دید در شب بدون نگرانی از انعكاس نامطلوب و كوركننده نورهای كابین، بهره ببرند.
 

یکی از بهینه سازی های انجام شده در کابین سوپر هورنت، نصب سامانه سخنگو و هدفیاب (JHMCS) در داخل کلاه خلبانی می باشد که نخستین بار به تاریخ 18 می 2007 بر روی سوپر هورنت های اسکادران VFA-213 نصب گردید. این سامانه كه در گونه F بر روی هر دو کابین قرار می‏گیرد، چندین نیاز و آگاهی همچون هدفگیری درست و بجای موشك گرمایاب سایدوایندر AIM-9X در زاویه كاملن بسته را بدون نیاز به گردش جنگنده حول محور عرضی به سمت هدف، به خدمه گوشزد می نماید. به هنگام عملیاتهای شبانه، تصاویر بدست از سامانه های FLIR و IRST، بر روی نمایشگر JHMCS كه درون كلاه خلبانی قرار دارد، پدیدار می شود كه البته در چنین عملیاتهایی، بهره گیری از دوربین دید در شب به همراه سامانه JHMCS یك نیاز كلیدی جهت موفقیت عملیات است. یكپارچگی این سامانه با موشك سایدوایندر AIM-9X كه دارای جستجوگر كانونی و سیستم تغییر بردار رانش در قسمت راكت می باشد، از این گونه سایدوایندر، یك جنگ افزار بسیار كارآمد برای نبردهای نزدیك هوایی یا داگفایت ساخته است. سامانه JHMCS این امكان را برای خلبان سوپر هورنت فراهم می سازد تا بدون نیاز به گردش، تنها با چرخاندن كلاه خلبانیش، تا 80 درجه نسبت به محل دماغه هواپیما، موشك را به سمت هدف شلیك نماید. سوپر هورنت همچنین دارای سامانه ای موسوم به SHARP یا Share Reconnaissance Pod می باشد كه سیستمی است بسیار با كیفیت و دیجیتال جهت انجام شناسایی هوایی در روز و شب و تمامی شرایط آب و هوایی.
رادار پیشرفته AN APG_79
سوپر هورنت از راداری بهره می گیرد كه دارای كمترین میزان آشكارسازی امواج راداری در بین تمامی جنگنده های حال حاضر جهان است كه این میزان از رادار اف-22 و اف-35 نیز كمتر ارزیابی می شود! این امواج باعث افزایش سطح مقطع راداری جنگنده می شوند. این در حالیست كه سوپر هورنت همانند اف-22 اساسا یك جنگنده استیلث نیست ولی سطح مقطع راداری آن از نمای روبرو به میزان فراوانی از جنگنده های نسل پیشین كوچكتر است.
پوشش روی رادار APG-79، بر خلاف سایر جنگنده ها به جای اینكه به سمت راست باز شود، به سمت جلو می لغزد و این طراحی به دلیل محدودیت فضا بر روی عرشه ناوهای هواپیمابر است.
 
سه رادار پیشرفته هوایی ویژه كار در تمام شرایط آب و هوایی APG-65 ، APG-73 و APG-79 توسط شرکت هیوز ایرکرافت جهت نصب بر روی جنگنده های هورنت و سوپر هورنت طراحی و ساخته شده اند؛ البته رادار تازه وارد APG-79، گونه AESA یا اسكن الكترونیكی فازی آرایه ای رادار APG-73 می باشد. امروزه APG-79، رادار اصلی سوپر هورنت به شمار می رود و APG-73 تنها در شمار اندكی از سوپر هورنت های ابتدایی یافت می شود. هر سه رادار در فركانس I band كه همان 8 تا 12 گیگاهرتز است كار می كنند و از نوع پالس – داپلر می باشند. برای این رادارها جهت عملیات هوا به هوا، ضمن وجود توانمندی دید پایین – شلیك پایین، چندین حالت جستجو، رهگیری و شناسایی نیز پیش بینی شده است.
حالتهای هوا به زمین رادار APG-79 به شرح زیر هستند:
1- استفاده از پرتوافكنی داپلر برای شناسایی اجسامی با لبه های تیز (همچون ساختمانها)
2- نقشه یابی بر اساس كنارهم گذاری الگوهای یافت شده
3- نقشه یابی مصنوعی از سطح زمین
4- جستجو برای اجسام متحرك و ثابت روی سطح دریا
رادار APG-79 توانمندی رهگیری و نظارت مداوم اهداف هوایی را دارد و این ویژگی به دلیل استفاده از آنتن هایی با تكنولوژی solid-state بدست آمده است. این توانایی باعث اعتماد بیشتر و كاهش فراوان هزینه های نگهداری آن نسبت به رادارهای قدیمی می شود.
 

كابین عقب و جلو در سوپر هورنت F، ضمن اینكه هدفهای كاملا گوناگون زمینی را زیرنظر دارند، مراقب جنگنده های دشمن نیز هستند.
 
رادار اسکن الکترونیکی APG-79 چندین برتری بسیار مهم و بی همتا به سوپر هورنت می بخشد. به وسیلهء این رادار، خدمه سوپر هورنت قادر می شوند به راحتی همزمان با اهداف هوایی و زمینی درگیر شوند. این رادار، کیفیت بسیار بالایی را با نقشه سازی سطح زمین برای اهداف بسیار دوردست در اختیار می گذارد. همچنین به راحتی اهداف بسیار کوچک را نیز شناسایی می‏کند؛ اهدافی همچون موشکهای شلیک شده. این رادار، اهداف هوایی را در فاصله هایی بسیار دورتر از برد موشکهایی همچون آمرام شناسایی می‏کند.

رادار APG-79 با تمامی جنگ افزارهای موجود برای اف-18 هورنت سازگاری كامل دارد، ضمن اینكه توانایی شلیك موشك مدرن آمرام نیز در آن پیش بینی شده و قادر است همزمان چندین موشك آمرام را به سمت هدفهای گوناگون كه در پهنای افق و در ارتفاعهای بالا و پایین پراكنده شده اند، هدایت كند. آزمونهای رسمی رادار APG-79 كه اصطلاحن OPEVAL (برگرفته شده از واژه های Operation Evaluation) در دسامبر 2006 كامل گشته و تا پایان ژانویه 2007، شمار 28 جنگنده سوپر هورنت با این رادار تجهیز شدند. برخی از این رادارها اشكالات نرم افزاری داشتند كه تا پایان سال مالی 2007، همگی برطرف گشتند. تا پایان جولای 2008، كمپانی رایتئون، 100 دستگاه رادار APG-79 را به نیروی دریایی ایالات متحده تحویل داد و در سوم ژوئن 2008، نیروی دریایی، نخستین هواپیمای جنگ الكترونیك سوپر هورنت به نام EA-18G Growler با رادار APG-79 را دریافت نمود. نیروی دریایی ایالات متحده قصد دارد تا 400 دستگاه از این رادار را دریافت كند
.
ATFLIR یا AN\ASQ_228
Advanced Targeting Forward Looking Infra Red
سامانه هدفیابی مادون قرمز بسیار پیشرفته ATFLIR كه نام رسمی آن AN/ASQ-228 می باشد، یكی از عوامل برتری سوپر هورنت به جنگنده های همرده اش ارزیابی می گردد. این سامانه حسگر الكترواپتیكال و سامانه هدفگیری لیزری سوپر هورنت می باشد.

ATFLIR (حسگر جلونگر پیشرفته) در زیر جنگنده F\A 18C Hornet
 
تصویری كه از رهگیری یك بمب افكن B-2 به وسیله سامانه ATFLIR با دوربین الكترواپیتكال ثبت شده است!

سیستمهای دفاع الکترونیک در سوپر هورنت
Integrated Defensive Countermeasures

سامانه های دفاعی سوپر هورنت به صورت یکپارچه درون مجموعه ای كه IDECM نامیده می شوند، قرار گرفته اند. این مجموعه شامل سیستمهای زیر می باشد:
*سیستم ضدعمل الكترونیك ALE-47
*فریبنده رادیویی بسیار پیشرفته ALE_55 برای از كار انداختن فرستنده رادار دشمن و خارج ساختن جنگنده از قفل راداری
*گیرنده اخطار راداری AN/ALR-67(V)3
*پیش اخطار و محافظ كننده در برابر پارازیت به نام ALQ-165 ASPJ
*هشدارگر مادون قرمز و ماورای بنفش نزدیک شدن موشک موسوم به MAWS
*پارازیت انداز AN/ALQ-214

سوپر هورنت به نقش تانكر
بر خلاف هورنت، کمپانی مک دانل داگلاس سوپر هورنت را به نحوی طراحی کرده است که بتواند نقش یک تانکر سوخترسان (ARS) را بازی کند. بدین ترتیب با بازنشست شدن هواپیماهای قدیمی S-3B Viking و KA-6D که با انجام برخی دگرگونیها، نقش تانکر را در نیروی دریایی داشتند، سوپر هورنت جای آنها را به راحتی پر می نماید. مخزن میانی تا 330 گالن آمریکایی (1200 لیتر) سوخت را به وسیله لوله خرطومی شکل انتقال می دهد. در کنار مخزن میانی، چهار مخزن خارجی هریک به ظرفیت 480 گالن آمریکایی (1800 لیتر) و مخازن داخلی جمعن به وزن 29000 پاوند (13000 کیلوگرم) کل سوخت سوپر هورنت تانکر را شامل می شوند.
 

سوپر هورنت ها به زودی به سامانه رهگیری هوایی بر اساس پرتوهای فرو سرخ یا IRST مجهز خواهند شد كه اساسا سامانه ای پسیو یا بدون آشكارسازی است، به وسیلهء حسگرهای دوربرد خود، پرتوهای موج بلند فرو سرخ را شناسایی می كند. این سامانه به شكل یك سنسور در قسمت جلویی مخزن سوخت میانی بدنه نصب خواهد شد و انتظار می رود زودتر از سال 2013 عملیاتی نشود. به تاریخ 19 می 2009 كمپانی لاكهید مارتین اعلام كرد كه برای ساخت این سنسور توسط بوئینگ برگزیده شده است.

سنسور فرو سرخ (IRST) در قسمت جلویی تانك سوخت میانی سوپر هورنت به خوبی مشخص است.
برخی از عملیاتهای قابل انجام توسط سوپر هورنت عبارتند از:
* بمباران ضربتی در شب یا روز به وسیله جنگ افزارهای بسیار دقیق هدایت شونده
* انجام عملیات ضد پدافند هوایی
* اسكورت جنگنده ها
* پشتیبانی نزدیك هوایی (CAS)
* شكستن پدافند هوایی دشمن روی زمین (SEAD)
* انجام عملیات ضربتی روی دریا
* انجام عملیات شناسایی – جاسوسی
* انجام عملیات پیش آگاهی از خطرات هوایی (FAC)
* انجام عملیات سوخترسانی به سایر جنگنده ها
* پرتاب محموله از طریق جایگاه موسوم به PDU-5
 
سوپر هورنت در جنگ
بر خلاف بسیاری از جنگنده های امروزی كه هیچگاه امكان شركت در كارزار واقعی را بدست نیاورده اند و شاید هم هیچگاه بدست نیاورند، سوپر هورنت این فرصت را برای حضور در جنگ داشته و بدین ترتیب كاستی های آن در چنین موقعیتهایی آشكار و برطرف شده اند. نخستین یگان از جنگنده های سوپر هورنت كه در جنگ شركت جستند، اسكادران VFA-115 بود كه در ششم نوامبر 2002 دو جنگنده بمب افكن سوپر هورنت E از این یگان در پاسخ به واكنش دشمن، در یك عملیات ضربتی در منطقه پرواز ممنوع در جنوب عراق وارد كارزار شدند. آنها دو جنگ افزار هوا به زمین را به سمت مركز فرماندهی پدافند هوایی در الكوت و یك ساختمان در پایگاه الطلیل شلیك نمودند. با انجام این عملیات، نخستین بار این امكان فراهم شد تا بمب 2000 پوندی هدایت شونده ماهواره ای JDAM توسط سوپر هورنت پرتاب گردد.

در جریان عملیات آزادسازی عراق در سال 2003، اسكادرانهای VFA-14، VFA-41 و VFA-115 به وسیله جنگنده های سوپر هورنت، عملیاتهای پشتیبانی نزدیك هوایی (CAS)، شكستن پدافند هوایی عراق (SEAD)، پیش آگاهی (FAC) و سوختگیری هوایی انجام دادند. در هشتم سپتامبر 2006، جنگنده های سوپر هورنت اسكادران VFA-211 با استفاده از بمبهای هدایت لیزری GBU-12 و GBU-38 به مقرهای گروهك تروریستی طالبان در غرب و شمال غرب قندهار حمله كردند. این نخستین ماموریت جنگی اسكادران یاد شده به شمار می آمد. در بین سالهای 2006 تا 2007، جنگنده های سوپر هورنت اسكادران VFA-103 ناو هواپیمابر دوایت آیزنهاور، در چندین ماموریت جنگی بر فراز عراق و سومالی شركت جستند. همزمان اسكادرانهای VFA-131 و VFA-83 شمار 140 بمب هدایت شونده بسیار دقیق بر روی 70 هدف پرتاب نمودند.
تا اكتبر 2008، نیروی دریایی ایالات متحده شمار 367 فروند جنگنده سوپر هورنت را در خدمت داشت. همچنین با انجام برخی بهینه سازیها، عمر خدمتی سوپر هورنت در نیروی دریایی ایالات متحده به 10000 ساعت رسیده است كه در برابر عمر 2400 ساعتی MiG-29K در نیروی دریایی روسیه، بسیار قابل توجه و ارزشمند می نماید. در 14 می 2010 بوئینگ اعلام كرد كه پنتاگون قصد دارد 66 فروند سوپر هورنت و 58 فروند گونه جنگ الكترونیك آن یعنی EA-18G را خریداری نماید. با حساب آخرین سفارش نیروی دریایی، تا چهار سال آینده، شمار سوپر هورنت ها به 515 فروند و شمار گونه EA-18G به 114 فروند خواهد رسید.
استرالیا كه یكی از مشتریان جهانی اف-35 بود، با طولانی شدن زمان ورود به خدمت این جنگنده، تصمیم گرفت 24 فروند جنگنده سوپر هورنت از سری Block I را تا زمان آماده شدن اف-35 ها به خدمت گیرد و جایگزین بمب افكن های قدیمی اف-111 خود نماید. اما این خرید در استرالیا باعث بحث و جدلهای فراوانی در بین نظامیان ارشد و سناتورهای استرالیا گردید. آنها استدلال می كردند پرداخت هزینه بسیار گزاف 6 میلیارد دلار (دلار استرالیا) برای خرید 24 جنگنده در نقش مقطعی تا زمان آماده شدن اف-35 منطقی نیست و اصولا بمب افكن های اف-111 می توانستند تا سال 2020 همچنان در خدمت باقی بمانند؛ ضمن آنكه اف-111 بمب افكن های بسیار توانمندی بودند و برد عملیاتی قابل توجهی نیز داشتند.
ویژگیهای سوپر هورنت
تعداد خدمه: در گونه E یك نفر و در گونه F دو نفر
طول: 18.31 متر
گستردگی بالها: 13.62 متر
ارتفاع:4.88 متر
مساحت بالها: 46.45 متر مربع
وزن خالی: 13900 كیلوگرم
وزن بارگذاری شده: 21320 كیلوگرم
بیشترین وزن قابل برخاست: 29900 كیلوگرم
پیشرانه: دو دستگاه موتور توربوفن F414-GE-400 ساخت جنرال الكتریك
كشش خشك: 14000 پاوند فیت = 62.3 كیلونیوتن برای هر موتور
كشش با پس سوز: 22000 پاوند فیت = 97.9 كیلونیوتن برای هر موتور
میزان سوخت ذخیره شده داخلی: 6530 كیلوگرم برای گونه E و 6145 كیلوگرم برای گونه F
میزان سوخت خارجی: 5 مخزن 480 گالنی = 16380 پاوند = 7430 كیلوگرم
قیمت: ۵۲میلیون دلار


توانمندی
بیشترین سرعت: 1.8 ماخ = 1190 مایل بر ساعت = 1900 كیلومتر بر ساعت در ارتفاع 40000 فوتی (12190 متر)
برد پروازی: 1275 ناتیكال مایل = 2346 كیلومتر با دارا بودن تنها دو موشك سایدوایندر در نوك بالها
شعاع پروازی جنگی: 390 ناتیكال مایل = 449 مایل = 722 كیلومتر
برد عبوری: 1800 ناتیكال مایل = 2070 مایل = 3330 كیلومتر
سقف پرواز خدمتی: 50000 فوت = 15000 متر
میزان بارگذاری بالها: 453 كیلوگرم برای هر متر مربع
نسبت كشش به وزن: 0.93
حد تحمل شتاب گرانش: g 7.6


جنگ افزارها:
یك دستگاه مسلسل 20 م م از گونه M61 Vulcan با 578 تیر فشنگ
دارای 11 جایگاه سخت جهت آویز انواع جنگ افزار: 2 در نوك بالها، 6 در زیر بالها و 3 در زیر بدنه برای 8050 كیلوگرم بار
موشكهای هوا به هوا: سایدوایندر، آمرام و اسپارو
موشكهای هوا به زمین: ماوریك، SLAM-ER، موشك ضدرادار HARM، بمب بالدار هدایت شونده JSOW و موشك ضدكشتی هارپون


بمبها:
بمب هدایت شونده ماهواره ای JDAM
بمب هدایت هدایت لیزری Paveway
انواع بمبهای سری MK 80
بمب خوشه‌ای CBU-87، CBU-78 Gator، CBU-97 و MK 20 Rockeye II
 
جنگنده سوپر هورنت F با ادوات شناسایی و عكسبرداری، دستمایه فیلم دیدنی پشت خطوط دشمن گردید. در جریان این فیلم، خدمه یك سوپر هورنت، مامور انجام عملیات شناسایی بر فراز یوگوسلاوی در جریان نسل كشی صربها در بوسنی و هرزگوین می گردند. پس از برخاست از عرشه ناو هواپیمابر، خلبان با دریافت علائمی مبنی بر وجود سامانه های پدافند هوایی موشكی صربها، اندكی از مسیر اصلی پروازی خود خارج می شود و از سامانه های و ادوات جنگی صربها كه حضورشان در آن منطقه غیرقانونی است عكسبرداری می نماید اما به هنگام بازگشت، هدف یك موشك SA-9 صربها قرار می گیرد؛ خلبان و كمك هر دو اجكت می كنند و در كوههای منطقه مخفی می شوند. تیم جستجوی صربها، خلبان را دستگیر كرده و درجا وی را می كشد. كمك خلبان در جریان تعقیب و گریز در كوهها و جنگلها، متوجه كشتار گسترده مردم توسط صربها می گردد و سرانجام توسط تیم نجات نیروی دریایی ایالات متحده در حالی كه موفق شده حافظه مربوط به داده های عملیات شناسایی را با خود به همراه بیاورد، نجات داده می شود.

Cialis prices
جمعه 16 آذر 1397 05:25 ق.ظ

Regards, Ample content.

cialis official site cialis 20mg preis cialis 20mg schweiz cialis 5 mg para diabeticos cialis cipla best buy how to purchase cialis on line low dose cialis blood pressure cialis herbs cialis daily dose generic legalidad de comprar cialis
Buy cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 02:08 ب.ظ

Fantastic postings. Regards!
cialis prezzo in linea basso cialis taglich bulk cialis cialis en mexico precio how to buy cialis online usa precios de cialis generico safe site to buy cialis online buying cialis overnight cialis 5 effetti collaterali cialis et insomni
buy cialis delhi
چهارشنبه 14 آذر 1397 02:40 ق.ظ

With thanks, I appreciate this!
cialis efficacit when can i take another cialis cost of cialis per pill if a woman takes a mans cialis achat cialis en itali prices for cialis 50mg free generic cialis cialis en mexico precio tadalafil cialis sans ordonnance
buy cheap cialis no prescription
سه شنبه 13 آذر 1397 03:37 ب.ظ

Cheers! Fantastic stuff!
cialis mit grapefruitsaft look here cialis order on line viagra vs cialis vs levitra rezeptfrei cialis apotheke when will generic cialis be available cialis 20mg cialis tadalafil only best offers 100mg cialis brand cialis nl cialis coupons printable
buy cialis cheap
سه شنبه 13 آذر 1397 04:14 ق.ظ

Nicely voiced genuinely. .
purchasing cialis on the internet only best offers cialis use cialis 20mg prix en pharmacie legalidad de comprar cialis prezzo cialis a buon mercato order cialis from india cialis kaufen bankberweisung cialis generique cialis generico postepay comprar cialis 10 espa241a
Cialis pills
دوشنبه 12 آذر 1397 04:03 ب.ظ

Many thanks. I value it.
cialis cost recommended site cialis kanada get cheap cialis wow look it cialis mexico cialis cuantos mg hay generic cialis with dapoxetine fast cialis online generic cialis pill online are there generic cialis wow cialis 20
buy cialis online without a prescription
دوشنبه 12 آذر 1397 03:58 ق.ظ

Amazing posts. Thanks a lot.
we recommend cialis best buy cilas canadian discount cialis cheap cialis we choice cialis uk cialis canadian drugs viagra or cialis free cialis costo in farmacia cialis cialis savings card
buy cialis pills online
یکشنبه 11 آذر 1397 03:25 ب.ظ

You actually explained this wonderfully.
cialis 5 mg funziona deutschland cialis online cialis without a doctor's prescription cost of cialis cvs only here cialis pills wow look it cialis mexico preis cialis 20mg schweiz sublingual cialis online cost of cialis cvs free cialis
buy cialis online cheap
یکشنبه 11 آذر 1397 03:38 ق.ظ

Seriously loads of amazing tips.
tesco price cialis tadalafil generic tadalafil 10 mg cialis name brand cheap cialis baratos compran uk low dose cialis blood pressure click here cialis daily uk cialis generico en mexico tadalafil generic for cialis
buy cialis online cheap
شنبه 10 آذر 1397 04:04 ب.ظ

Thanks. A good amount of information!

get cheap cialis cialis coupon if a woman takes a mans cialis cialis daily reviews buy cialis online cheapest pastillas cialis y alcoho can i take cialis and ecstasy 5 mg cialis coupon printable rx cialis para comprar tadalafil 10 mg
Buy generic cialis
شنبه 10 آذر 1397 03:14 ق.ظ

Amazing all kinds of excellent knowledge.
interactions for cialis preis cialis 20mg schweiz cialis e hiv cialis tadalafil link for you cialis price sialis cialis price in bangalore free generic cialis cheap cialis tarif cialis france
Buy cialis online
جمعه 9 آذر 1397 03:59 ب.ظ

Useful information. Thanks a lot.
click now cialis from canada safe site to buy cialis online cialis 20mg cialis price in bangalore cialis 200 dollar savings card cialis for bph ou acheter du cialis pas cher generic cialis click here cialis daily uk opinioni cialis generico
cialis
جمعه 9 آذر 1397 04:12 ق.ظ

Really a good deal of very good material.
cialis 05 get cheap cialis how does cialis work generic cialis 20mg uk buy generic cialis cialis cost precios cialis peru low dose cialis blood pressure cialis therapie we use it cialis online store
buy cialis online best price
پنجشنبه 8 آذر 1397 04:50 ب.ظ

Seriously lots of great facts!
cialis vs viagra cialis 5mg prix cialis e hiv cialis 20 mg best price cialis 20 mg best price fast cialis online comprar cialis 10 espa241a cialis online cialis daily reviews prices on cialis 10 mg
Buy generic cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 04:52 ق.ظ

Superb posts. With thanks!
comprar cialis navarr viagra vs cialis prescription doctor cialis rezeptfrei cialis apotheke viagra or cialis generic for cialis we like it safe cheap cialis tadalafil buy cialis online when can i take another cialis
Buy cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 04:23 ب.ظ

Incredible plenty of amazing data.
only best offers cialis use link for you cialis price cialis venta a domicilio cialis 5mg prix cialis 5mg cialis 5 effetti collaterali interactions for cialis ou acheter du cialis pas cher we recommend cialis info 200 cialis coupon
buy cialis usa
چهارشنبه 7 آذر 1397 04:19 ق.ظ

You actually expressed this fantastically.
we use it 50 mg cialis dose cialis usa cost generic cialis soft gels generic cialis review uk cialis official site click here cialis daily uk click here cialis daily uk cialis daily new zealand buy cialis online legal tadalafil 5mg
levitra 10 mg kopen
جمعه 20 مهر 1397 02:07 ق.ظ

Good content. Thank you.
levitra prices buy generic levitra buy levitra generic levitra generic cheap 20mg levitra buy levitra 10mg levitra prices levitra without a doctor prescription levitra online buy levitra generic
buy cialis usa
سه شنبه 10 مهر 1397 02:58 ب.ظ

Great info. With thanks.
cialis australia org cialis 100 mg 30 tablet warnings for cialis buy online cialis 5mg cialis sans ordonnance venta cialis en espaa cialis 20mg prix en pharmacie we recommend cheapest cialis cialis 20mg prix en pharmacie cialis 5mg prix
Cialis generic
یکشنبه 8 مهر 1397 09:35 ق.ظ

Nicely put. Thank you!
cialis usa cost cialis 5 mg funziona achat cialis en europe venta de cialis canada brand cialis nl what is cialis cialis generic availability cuanto cuesta cialis yaho compare prices cialis uk cialis lowest price
buy cialis cheap
شنبه 7 مهر 1397 10:29 ق.ظ

This is nicely said! !
what is cialis online prescriptions cialis cialis sale online cialis 50 mg soft tab cialis price in bangalore only here cialis pills safe site to buy cialis online we like it cialis price india cialis 100mg cost generic cialis 20mg uk
canadian pharcharmy online
شنبه 31 شهریور 1397 11:15 ب.ظ

Really many of fantastic facts.
northwest pharmacies online buy viagra now canada online pharmacies medication canada online pharmacies for men canadian online pharmacies rated most reliable canadian online pharmacies no 1 canadian pharcharmy online pharmacy onesource canada pharmacies online prescriptions canada online pharmacies medication
http://eddrugsgeneric.com/
سه شنبه 27 شهریور 1397 08:49 ب.ظ

Truly a lot of superb facts.
buy original cialis cialis alternative cialis e hiv generic cialis 20mg tablets venta de cialis canada comprar cialis navarr cialis 100mg suppliers buy cialis sample pack prezzo di cialis in bulgaria we choice cialis uk
cialisbuys.com
پنجشنبه 15 شهریور 1397 11:12 ق.ظ

Truly loads of excellent info.
look here cialis order on line cialis prezzo di mercato generic cialis with dapoxetine cuanto cuesta cialis yaho buy name brand cialis on line cialis generico in farmacia generic cialis 20mg tablets cialis kaufen wo free cialis cialis venta a domicilio
Buy generic viagra
سه شنبه 13 شهریور 1397 07:53 ق.ظ

Reliable info. With thanks!
buy cheap generic viagra buy canadian viagra online vigra how can i order viagra viagra to buy online find viagra where to buy viagra from online pharmacy viagra buy viagra canadian pharmacy herbal viagra
Buy cialis
دوشنبه 12 شهریور 1397 11:38 ب.ظ

Useful knowledge. Regards.
cialis kaufen wo trusted tabled cialis softabs cialis lowest price precios de cialis generico cialis billig cialis sale online cialis efficacit cialis price in bangalore cialis kaufen cialis reviews
http://cialisonli.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 06:21 ق.ظ

With thanks, Useful stuff!
the best site cialis tablets cialis for sale in europa cialis 20mg preis cf cialis online holland cialis soft tabs for sale cialis uk next day cialis soft tabs for sale cialis canadian drugs cialis 10mg prix pharmaci buy brand cialis cheap
http://cialisbuys.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 03:44 ب.ظ

Truly tons of great data.
cialis free trial only now cialis for sale in us acquisto online cialis cialis 10 doctissimo cialis lowest price cialis professional from usa cialis billig cialis online we choice free trial of cialis cialis australia org
generic for cialis
دوشنبه 22 مرداد 1397 08:54 ب.ظ

Really lots of awesome tips!
cialis prezzo di mercato cialis 5 mg buy tadalafilo cialis italia gratis order a sample of cialis order cialis from india cialis 20mg generic cialis in vietnam cialis prices cialis for sale south africa
Cialis 20 mg
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 07:55 ق.ظ

You've made the point!
cialis sans ordonnance canada discount drugs cialis only here cialis pills we choice free trial of cialis the best site cialis tablets cialis en 24 hora only now cialis for sale in us trusted tabled cialis softabs we choice cialis pfizer india how does cialis work
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30